Основний догляд за шкірою обличчя — це комплекс косметичних засобів та щоденних процедур, які дозволяють зберігати молодість шкіри, підтримують її зволоженість, еластичність та здоровий колір. Основний (або базовий) догляд передбачає регулярність процедур та правильний підбір кремів, сироваток, тоніків та іншої «білої» косметики, залежно від типу шкіри та деяких інших факторів, про що розповідається в цій статті.
Зміст
Чотири етапи основного догляду за шкірою
В основному догляді для будь-якого типу шкіри є кілька етапів:
- очищення;
- тонізування;
- нанесення активаторів (сироватки, концентрати);
- нанесення кремів (для обличчя, під очі).
Також може бути один-два рази на тиждень інтенсивний догляд з використанням масок, пілінгів та проведенням комплексних доглядових процедур у домашніх умовах.
Як правильно поетапно розставити косметичні засоби для основного (його ще називають базовим) догляду? Насамперед, потрібно пам’ятати про те, що ми підбираємо косметику для своєї шкіри, спираючись на два фактори:
- тип та стан шкіри на даний момент;
- пора року та температура повітря.
В будь-якому разі, етапи базового догляду не змінюються.
- Очищення — зі засобів це може бути гель, пінка, молочко, в деяких випадках спеціальне дерматологічне мило.
- Тонізування — повинна відбуватися після кожного контакту шкіри з проточною водою (зазвичай це вмивання вранці та ввечері). Саме тонік є препаратом, який повертає правильний рН шкіри, зволожує її та готує до всіх наступних кроків у вигляді нанесення сироватки, концентрату, крему, зв’язуючи їх між собою. Він обов’язково має бути не спиртовим, мати максимально мало ароматизаторів (в ідеалі не мати їх взагалі), а також барвників. Це пов’язано з тим, що зазвичай будь-який хімічно перевантажений склад косметичного засобу навантажує шкіру й в майбутньому може викликати алергічні реакції.
- Нанесення сироватки чи концентрату — це найбільш активні засоби у базовому догляді за шкірою обличчя. Частіше за все використовують склади з феруловою кислотою, вітаміном Е, вітаміном С, будь-якими пептидами, і вони повинні обов’язково бути присутніми в щоденному догляді. Активи впливають на глибокі шари шкіри і зазвичай вирішують якісь конкретні проблеми, наприклад гіперпігментацію, млявість шкіри, акне і так далі. Однією і тією ж сироваткою не рекомендується користуватися тривалий час, оскільки є небезпека перенасичення шкіри активними компонентами. Особливо це важливо при використанні засобів із вітаміном С, надлишок якого може викликати вже не сяйво та зволоження, а навпаки, сухість. Тому будь-який концентрат, будь-яку сироватку краще використовувати курсом. Наприклад, користуватися протягом 1–2 місяців або одним флаконом сироватки з вітаміном С, потім перейти на препарат з іншим складом та іншими активними компонентами. Якщо склад сироватки або концентрату дозволяє нанесення безпосередньо на зону навколо очей, потрібно робити це обов’язково (особливо якщо це зазначено на етикетці).
- Денний та нічний крем — ці засоби закривають нанесену раніше сироватку. Важливо пам’ятати, що нанесення нічного крему потрібно робити мінімум за 40 хвилин, а краще за годину-дві до того, як йти в ліжко і готуватися до сну. Тому що поки ми активні, поки ми ходимо, рухаємося, щось робимо, у нас дуже активна лімфатична система. Як тільки ми лягаємо в горизонтальне положення і засинаємо, всі процеси в організмі сповільнюються: лімфатичний струм, кровообіг, серцебиття і таке інше. Відповідно, якщо на епідерміс щось нанесено, цей засіб не так швидко засвоюватиметься шкірою, як під час неспання. І оскільки клітинний метаболізм у нічний час уповільнений, вранці люди, схильні до набряків, можуть з цими набряками прокинутися. Чому? Тому що лімфатична система застоялася, клітина не встигла «з’їсти» нанесений препарат, переробити його та рознести лімфою по всій шкірі.
Окремо варто сказати про нанесення засобів для шкіри періорбітальної зони, тобто кремів, флюїдів та інших продуктів для шкіри навколо очей. Будь-який такий препарат наноситься щоранку після сироватки та перед основним кремом. У вечірній час можна собі дозволити залишити тільки сироватку з третього кроку основного догляду, якщо вона не гелеподібної структури. Будь-який гель буде закривати пори і не давати шкірі дихати, що загрожує на ранок набряклістю під очима. З цих міркувань найкраще для вечірнього догляду вибирати кремоподібні концентрати у вигляді флюїдів, емульсій, або використовувати спеціальні нічні креми-маски.
Особливості вибору доглядових засобів для особи взимку
Зимові погодні умови самі по собі є стресом для шкіри. Тому догляд повинен бути більш щадним, без використання агресивних засобів на кшталт скрабів, з інтенсивним відновленням та живленням. Як очищувальні засоби краще вибирати пінки, гелі на основі олій або гідрофільні олії. Скраби рекомендується замінити пілінгами, масками, що відлущують і очищають.
З осені до середини весни і вдень, і вечором можна використовувати засоби для догляду за шкірою навколо очей. Креми для обличчя потрібно вибирати більш щільні, насичені ліпідами, які зможуть захистити шкіру обличчя будь-якого типу і в будь-якому стані від несприятливого впливу морозу, вітру, перепаду температур, коли доводиться виходити з теплого приміщення на мороз на вулиці і навпаки. Ліпіди в цьому випадку відіграватимуть роль свого роду змащувального матеріалу на епідермісі. Вони не дадуть шкірі під дією морозів втратити вологу, зможуть попередити кристалізацію молекул води в клітинах верхнього шару епідермісу, що призводить до його руйнування та викликає лущення, почервоніння та інші неприємні ефекти.
Особливо важливо захищати шкіру в зимовий період тим, у кого є проблема з куперозом, розацеа та акне, тому що будь-яка шкірна патологія негативно реагує на різкі перепади температури, не любить обвітрювання та низьких температур.
При виборі денного крему в сонячні дні не варто забувати про SPF-фактор, бо зимове сонце підступно, особливо коли на землі є щільний сніговий покрив, який чудово відбиває сонячні промені.
Особливості вибору доглядових засобів для особи влітку
У літній період денний крем необхідно підбирати обов’язково з SPF-фактором. Якщо шкіра дуже суха, як засіб краще використовувати дуже легкий крем-флюїд, який не забиває пори, не обтяжує шкіру, дуже легко наноситься і вбирається. Але й у цьому випадку засіб повинен мати SPF-фактор, щоб захищати нас від фотостаріння та можливого розвитку гіперпігментації на тлі сонячного випромінювання.
Як крем навколо очей у літній час краще використовувати щось гелеподібне, або підбирати легкі сироватки, які можна використати для шкіри в цій зоні. Якщо перевага надається окремому продукту, у вечірній час краще його використовувати за годину-дві до сну, щоб він встиг увібратися і не викликав набряклості в періорбітальній зоні.
Часті питання
Що таке основний догляд для особи?
Основний догляд для обличчя — це щоденні косметичні процедури, які включають очищення, тонізування, нанесення активів (сироватки або концентрати), нанесення кремів для обличчя і для шкіри навколо очей. Також кілька разів на тиждень до цих етапів додається інтенсивний догляд у вигляді масок, пілінгів, скрабів і таке інше.
Чим основний догляд обличчя відрізняється від базового?
Базовий та основний догляд — це одні й ті самі косметичні процедури для догляду за шкірою обличчя, які потрібно робити щодня. Також базовим (основним) доглядом називають необхідні для цих процедур засоби, а саме гелі або інші продукти, що очищають (етап очищення обличчя), тоніки (етап тонізування), сироватки та концентрати (етап нанесення активів), креми денної, нічної і для шкіри навколо очей (етап нанесення крему).
Чи повинна бути сироватка в базовому догляді?
Так, сироватки та інші активні засоби впливають на більш глибокі шари шкіри, ніж звичайні креми, тому їхня присутність в основному (базовому) догляді є обов’язковою. При цьому рекомендується регулярно міняти препарати для цього етапу, щоб уникнути перенасичення шкіри тією чи іншою речовиною.
Чи потрібно очищати обличчя перед нанесенням крему, якщо я не фарбуюсь?
Так, оскільки гелі та пінки для вмивання дозволяють очистити шкіру обличчя від частинок пилу та бруду, які не змогла видалити звичайна вода. Використовувати для вмивання туалетне мило не рекомендується, бо воно може сушити шкіру обличчя.
Чи можна не використовувати влітку крем для шкіри навколо очей?
Так, у літню пору для догляду за шкірою навколо очей замість крему можна використовувати легкі сироватки.
Чим відрізняється зимовий та літній догляд за шкірою обличчя?
Головне завдання зимового догляду — захистити шкіру обличчя від несприятливих погодних умов (вітру, снігу, морозу) та різкого перепаду температур, коли доводиться виходити з теплого приміщення на холод вулиці та навпаки. У літньому догляді одне з головних завдань — захист шкіри обличчя від впливу сонячних променів та попередження фотостаріння шкіри.